Eklektyzm w domu i w ogrodzie

Tags:

Styl eklektyczny to propozycja dla osób odważnych, które nie boją się łączyć elementów o różnym charakterze. Eklektyzm wymaga także sporej dawki wiedzy oraz dystansu, a także umiejętności zatrzymania się w naszych projektach. Łatwo bowiem popaść w przesadę i zamiast efektowanego wnętrza czy ogrodu, stworzyć dziwaczny i kiczowaty konstrukt.

Dawny eklektyzm i dzisiejszy postmodernizm

Eklektyzm powstał w architekturze XIX wieku, kiedy to zaczęto tworzyć budowle nawiązujące do baroku i renesansu, łącząc różne elementy tych stylów. Tę modę architektoniczną nazwano od greckiego eklektikós (wybierający) eklektyzmem. Architekt mógł czerpać dowolnie z ornamentyki i rozwiązań formalnych w dawnym stylu, wykorzystując je na swój sposób, do stworzenia nowej całości i jakości. Przykłady eklektycznych budowli to: Opera Paryska czy Zachęta w Warszawie.

W pewnym sensie współczesność i postmodernistyczne myślenie także opierają się na wyborze elementów, motywów, symboli z różnych obszarów, niepasujących do siebie stylistycznie i prezentowanych w nowych połączeniach. Często zaskakujących i odważnych. Dlatego nic dziwnego, że eklektyzm powraca także do naszych domów i ogrodów w zupełnie nowej odsłonie.

Eklektyczny dom z ogrodem dzisiaj

Także współcześnie nawiązuje się do eklektyzmu w dawnym, dziewiętnastowiecznym stylu. Świadczą o tym na przykład konkretne elementy architektoniczne: portyki kolumnowe z tympanonami w najróżniejszych wersjach, okna zamknięte łukami, wytworne rzeźby ogrodowe, zdobione altanki.

Dzisiejszy eklektyzm można pojmować szerzej. To na przykład wyrafinowane meble ogrodowe Oltre ustawione na tle kolorowego muralu wykonanego na ścianie naszego domu albo na wysokim murze. W otoczeniu trejaży przypominających bardziej awangardowe rzeźby niż układy roślinne.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.